Jak pielęgnować wylewkę betonową?

W naturalnych warunkach beton najlepiej wiąże w pochmurne dni, w temperaturze w okolicach 20°C i wilgotności powyżej 80%. Ponieważ takie warunki rzadko występują razem, konieczna jest pielęgnacja wylewki.

Pielęgnacja wylewek na bazie cementu pozwala uzyskać optymalne parametry jakościowe betonu

Jej brak, może doprowadzić do osłabienia wytrzymałości, pęknięć, oraz trwałych odkształceń powierzchni.

W zależności od warunków zewnętrznych, powinniśmy przygotować materiały w postaci folii budowlanej, folii bąbelkowej, cienkiego styropianu, a to wszystko dla ochrony powierzchni wylewki przed miejscowym wysychaniem, nagrzaniem czy wyziębieniem.

Kiedy i jak należy pielęgnować wylewki na bazie cementu?

W okresie letnim, kiedy temperatura jest powyżej 10°C, pielęgnacja zapobiega utracie wody z betonu na skutek parowania z jego powierzchni, oraz miejscowemu nagrzaniu i przebiega w dwóch etapach.

W pierwszym etapie, tuż po wylaniu, kiedy beton oddaje największą ilość wody, należy osłonić otwory okienne dla ochrony wylewki przed intensywnym działaniem promieni słonecznych, natomiast osłona otworów drzwiowych zapobiegnie przewiewom.

W drugim etapie, najszybciej kiedy jest to możliwe, osłonić powierzchnię wylewki folią budowlaną, zapobiegając parowaniu i utracie wody z betonu. Podczas upałów wskazane jest uprzednie zroszenie wodą. W przypadku jastrychów pod posadzki przyklejane, ze względu na przyczepność spoiny klejowej, nie zaleca się stosowania emulsji hydrofobowych.